logo

معرفی فندک و برند زیپو

چکیده

زیپو (به انگلیسی: Zippo ) مارک تجاری فندک بنزینی است که از ۱۹۳۲ (میلادی) در ایالت پنسیلوانیا ایالات متحده آمریکا تولید می‌شود. این کارخانه در طی ۹ دهه گذشته، هزاران مدل و طرح از فندک تولید کرده. به خصوص مدل‌های نظامی ویژه هنگ‌ها. محصولات زیپو در سرتاسر دنیا به عنوان نمادی متمایز از آمریکا فروخته می‌شوند.

1403 دوشنبه 7 خرداد
9بازديد
post-image

زیپو (به انگلیسی: Zippo ) مارک تجاری فندک بنزینی است که از ۱۹۳۲ (میلادی) در ایالت پنسیلوانیا ایالات متحده آمریکا تولید می‌شود. این کارخانه در طی ۹ دهه گذشته، هزاران مدل و طرح از فندک تولید کرده. به خصوص مدل‌های نظامی ویژه هنگ‌ها. محصولات زیپو در سرتاسر دنیا به عنوان نمادی متمایز از آمریکا فروخته می‌شوند.

تولد یک ایده: از فندک اتریشی تا انقلابی در صنعت فندک کلکسیونی

داستان فندک زیپو از یک کلاب در ایالت پنسیلوانیا آغاز می‌شود. سال ۱۹۳۲ بود که جورج گرنت بلیسدل (George Grant Blaisdell) شاهد دست و پنجه نرم کردن دوستش با یک فندک اتریشی بود. این فندک اگرچه به لطف طراحی دودکش خود، در برابر باد مقاوم بود، اما استفاده از آن با یک دست امکان‌پذیر نبود. همچنین بدنه‌ی نازک فلزی این فندک اتریشی به راحتی خم می‌شد. جورج گرانت در همانجا در ذهنش جرقه‌ای خورد. او تصمیم گرفت فندکی بسازد که هم در برابر باد مقاوم باشد و هم خوش‌دست باشد (در واقع بتوان از آن با یک دست استفاده کرد). نتیجه‌ی این ایده، اختراعی بود که تا به امروز، یعنی بیش از ۹۰ سال بعد، همچنان تحسین می‌شود و مشتریان خود را در سراسر جهان دارد

تاثیر انقلاب صنعتی در تاریخچه‌ی زیپو

در سال ۱۹۳۳، اولین فندک زیپو با بدنه‌ای مستطیلی شکل (مشابه امروز)، درِ لولایی منحصر به فرد و صدای خاصِ باز و بسته شدنش، به دنیا معرفی شد. این فندک که با بنزین کار می‌کرد، به قدری بادوام بود که بلیسدل ضمانت مادام‌العمر را برای آن در نظر گرفت، ضمانتی که تا امروز هم پابرجا باقی مانده است. قیمت اولیه‌ی این فندک انقلابی، تنها ۱.۹۵ دلار بود. فندک زیپو به سرعت به محبوبیت رسید. طراحی ساده و در عین حال کارآمد، صدای خاص آن و شعله‌ی بادوامش، توجه همگان را به خود جلب کرد. سال ۱۹۳۳ نقطه عطفی در تاریخچه فندک زیپو به شمار می‌رود.

این محبوبیت تا جایی پیش رفت که در طول جنگ جهانی دوم، تمامی تولیدات کارخانه‌ی زیپو به ارگان‌های دولتی اختصاص یافت و سربازان ، فندک‌های زیپو را به عنوان همراهی همیشگی در خطوط مقدم به همراه داشتند. بدنه‌ی برخی از این فندک‌های جنگی از جنس فولاد ساخته شده بود تا مقاومت بیشتری در برابر شرایط سخت نبرد داشته باشد. در این شرایط، تولیدات زیپو برای بازارهای مصرفی متوقف شده بود و فقط استفاده‌ی جنگی داشت!

مسیر رشد زیپو در طول زمان

پس از فروش بسیار زیاد در سال 1941، شرکت زیپو در سال 1956 مدل‌های اسلیم را معرفی کرد. این مدل فندک‌ها بیشتر برای دختران طراحی شده بود تا ضخامت کمتری داشته باشد. این مدل‌ها معمولا براق هستند و جلوه‌ی دخترانه دارد. اما آقایان هم بر خلاف برنامه‌ریزی‌های زیپو، به این مدل علاقه‌مند شدند!

در دهه 1970، زیپو به یک کالای جهانی تبدیل شده بود. به طوری که بسیاری از افراد به عنوان یک کالای لوکس بصورت روزانه از آن استفاده می‌کردند یا حداقل آن را حمل می‌کردند!

پس از سال 2000 هم زیپو تصمیم گرفت تا تنوع محصولات خود را بیشتر کند. به‌طوری‌که در حال حاضر بیش از هزاران مدل مختلف زیپو را در دسته‌بندی‌های مختلف و سبک‌های مختلف تولید کرده است. در این سال‌ها زیپو سعی کرده بیش از اینکه محصولات خود را به عنوان یک فندک مصرفی معرفی کند، به عنوان یک کالای کلکسیونی معرفی کند! در واقع محصولات خود را برای هر نیازی شخصی‌سازی کرد. مثلا مدل‌های مختلفی برای علاقه‌مندان به موتورهای هارلی دیویدسون تولید کرده است!

زیپو در طول سال‌ها، فندک‌های آرمورکیس، رپلیکا، کلاسیک، وینتیج و لیمیتد ادیشن را معرفی کرده است. محصولاتی که در دسته‌ی لیمیتد ادیشن (تولید محدود) قرار می‌گیرند، جزو گران‌ترین محصولات این شرکت هستند. برای مثال یکی از این فندک‌ها که روکش تمام طلا دارد، با قیمتی بیش از 2 میلیارد تومان به فروش می‌رسد!

زیپو اخیرا 90 سالگی خود را جشن گرفت! این جشن را با معرفی چندین مدل اختصاصی لیمیتد ادیشن تکمیل کرد! از این مدل‌ها فقط 1000 عدد تولید شده است. نقطه مشترک تمامی آن مدل‌ها، عدد 90 است. زیپو پیش از این جشن 75 سالگی را هم با همین شرایط برگزار کرده بود! این محصول حدود 100 میلیون تومان در ایران به فروش می‌رسد!

منبع:سایت فندک آنلاین

اینماد